Kapela Ludowa

Nie sposób ocenić zasług Kapeli Ludowej, która już od ponad 40 lat (rok zał. 1973) bawi żywą, wesołą muzyką, dzieli się uśmiechem i życiowym optymizmem, którego tak wszystkim nam potrzeba. Kapeli, która przez swój zapał w wieloletnim muzykowaniu jest unikalną wizytówką naszego miasta. Któż inny ma większy wkład w promocję folkloru Lubelskiego Powiśla i kultywowanie tradycji naszych pradziadów, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Nie dość sukcesów na festiwalach i przeglądach, Kapela zaistniała także w mediach występem w „Szansie na sukces". Swoich sił w piosenkach Kapeli Ludowej próbowali m.in. Jolanta Fajkowska, Monika Richardson oraz premier RP - Donald Tusk. Wielki wkład w kulturę Kapeli z Poniatowej docenił Prezydent RP wręczając muzykom Złote Krzyże Zasługi.

Skład Kapeli Ludowej:
1. Kazimierz Bednarz - śpiew, bęben
2. Janina Bednarz - śpiew
3. Teresa Bednarz - śpiew
4. Ewa Zygan - skrzypce
5. Alicja Sztambor - śpiew, kontrabas
6. Jan Koziński - śpiew, akordeon

Kapelę Ludową prowadzi Jan Koziński


Kapela Ludowa zaprezentowała się 12 października 2016 r. podczas Dnia Seniora w CKPiT. Po raz pierwszy z zespołem wystąpiła Katarzyna Zieilińska, do tej pory śpiewała w Dziecięcej Kapeli Ludowej.II miejsce na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd w Puławach
 

 

II miejsce na I Międzynarodowym Festiwalu Ludowym "Łączy nas kultura", Łopiennik Nadrzeczny 26.04.2014


 

_____________________________________________________________________

Muzyk Prawdziwy; wspomnienie o Stefanie Wronie (zm. 2012 r.)

Stefan Wrona urodził się 2.02.1929 roku w Komaszycach. Muzykę zaszczepił w nim ojciec, który był wiejskim muzykantem i grał na skrzypcach. To właśnie na tym instrumencie młody Stefan „stawiał pierwsze kroki”, grywał w każdej wolnej chwili. Tak bardzo ukochał muzykę, że już jako dziecko, mimo problemów z objęciem małymi rączkami szyjki instrumentu, „rwał się do grania na skrzypcach”. Miał bardzo dobry słuch dzięki czemu wszystkie zasłyszane melodie grywał niemal od razu. Swoimi dużymi zdolnościami muzycznymi zachwycał słuchaczy zyskując jednocześnie uznanie w oczach doświadczonych muzykantów, z którymi szybko zaczął grywać na wiejskich zabawach i weselach. Jako kawaler postanowił zmienić ukochany dotąd instrument, jakim były skrzypce, na bardzo popularny wtedy akordeon, na którym grał przez kolejnych kilka lat. Stał się bardzo sławny i ceniony więc bardzo często Jego gra rozbrzmiewała po obu stronach Wisły… czasem i dalej. Znał bardzo dużo melodii ludowych z całej Lubelszczyzny i Powiśla: polki, oberki, podróżnioki , oraz pieśni i przyśpiewki weselne.
Na jednym z wesel poznał swoją przyszłą żonę Lucynę Struzik i, jak mówi Pani Lucyna, była to miłość od pierwszego wejrzenia . Po ślubie młodzi zamieszkali w Dąbrowie Wronowskiej gdzie prowadzili 10 ha gospodarstwo rolne. Stefan Wrona doczekał się trójki dzieci , dwóch synów i córki . Ciężko pracował ale muzyka była zawsze obecna w jego życiu i w domu. Swoją pasję przekazał dzieciom; najstarszy syn został organistą, młodszy – perkusistą.
Do gry na skrzypcach Stefan Wrona powrócił w 1975 roku zasilając skład Kapeli Ludowej założonej przez Franciszka Kowalskiego. W Kapeli śpiewała także córka Pana Stefana. Z tą to właśnie Kapelą zaczął odnosić sukcesy czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia:

  • rok 1975 III miejsce na festiwalu Kapel i Śpiewaków w Kazimierzu nad Wisłą,

  • 1983 Złota baszta kazimierskiego festiwalu,

  • 1988 ponownie Złota Baszta.

W 1979 roku wraz z Marianem Morkiem, jako Kapela Stefany, zajął I miejsce w Kazimierzu Dolnym, gdzie jeszcze dwukrotnie wygrywał, jako solista– instrumentalista.

Odnosił sukcesy również w Maciejowicach, gdzie z Marianem Morkiem, w roku 1994 i 1995, zajęli III miejsce a w 1996 zdobyli wyróżnienie. Wraz z Kapelą Ludową z Poniatowej Stefan objechał całą Polskę, były festiwale w Płocku ,Toruniu, Jaśle, Krynicy i wielu innych miastach.

Ale muzyka to nie jedyna pasja Stefana, każdą wolną chwilę poświęcał na pracę społeczną , był człowiekiem bardzo wierzącym i praktykującym . Przez kilkanaście lat grał na organach w kaplicy we Wronowie ubogacając tym odprawiane msze święte. W jego domu działał Klub Kultury gdzie wieczorami spotykała się młodzież z okolicznych wiosek żeby spędzić czas w możliwie kulturalny sposób. Praca i muzyka to było całe życie Stefana. Potrafił cały dzień spędzić pracując w polu a wieczorem koncertował z Kapelą ciesząc wszystkich swoją muzyką. Przez trzydzieści siedem lat nie opuścił żadnego występu, był dobrym duchem całego zespołu. Ale Kapela Ludowa to nie jedyny zespół w którym udzielał się Stefan Wrona; grał również w Zespole Tańca Ludowego Dąbrowiacy oraz Bystrzacy.

Za swoją pracę został wielokrotnie doceniony przez władze lokalne, wojewódzkie, jak również państwowe. W roku 2003 został uhonorowany odznaką Zasłużony Działacz Kultury , w tym samym roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi nadany przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. W roku 2005 otrzymał najcenniejszą nagrodę za zasługi dla kultury ludowej- nagrodę Oskara Kolberga. Jest to nagroda nadawana tylko bardzo wybitnym twórcom ludowym będąca jednocześnie ukoronowaniem dorobku artystycznego.

Nie szukał poklasku ani uznania, był skromny i uczciwy, jego życie rodzinne było spokojne i ustabilizowane. Przeżył z żoną ponad pół wieku czego dowodem jest medal za długoletnie pożycie małżeńskie nadany przez Prezydenta RP.
Stefan Wrona dla swoich najbliższych był dobrym przykładem ojca i dziadka a dla Nas wszystkich artystą prawdziwym, który grą na skrzypcach opowiadał „swoją historię”.

Odszedł od Nas …………………..

Na zawsze pozostanie w Naszej pamięci, jako Muzyk Prawdziwy.

_____________________________________________________________________

W dniu 18 maja 2013 r. mieliśmy okazję uczestniczyć w podniosłym wydarzeniu, jakim był Jubileusz 40-lecia Kapeli Ludowej z Poniatowej.
Najstarsi stażem członkowie Kapeli Ludowej:

Franciszek Kowalski (założyciel Kapeli),

Alicja Sztambor oraz

Jan Koziński

zostali odznaczeni Brązowymi Medalami Zasłużony Kulturze "Gloria Artis".
Medal ten jest szczególnie prestiżowym, nagradzającym wybitne zasługi na polu kultury (tym najwyższym odznaczeniem uhonorowani zostali m.in. Sławomir Mrożek czy Zdzisław Wardejn).

 

 

Jan Koziński

 

Reklama

Zdrowa i Sportowa Poniatowa

mikroporady