Wystawa "Świadectwo kamieni"

17 września w Centrum Kultury Promocji i Turystyki odbył się wernisaż wystawy „Świadectwo kamieni”. Na wystawie zorganizowanej przez Ryszarda Gołębiowskiego zaprezentowano fotografie autorstwa Andrzeja Borowca, Tadeusza Chmielewskiego, Tomasza Grzyba oraz Stanisława Orłowskiego.

Wspólnym motywem zdjęć, jak wskazuje tytuł wystawy, były kamienie, jednak każdy z artystów ujął temat w odrębny sposób. Fotografie Andrzeja Borowca przedstawiają ruiny zamku Krzyżtopór w niestandardowej perspektywie. Na zdjęciach Tomasza Grzyba odnajdziemy krajobrazy dawnych cmentarzy i kościołów w tajemniczej scenerii. Prace Tadeusza Chmielewskiego, jako jedyne na wystawie w kolorze, przedstawiają zakamarki architektury kamienic lubelskiego Starego Miasta. Natomiast na zdjęciach Stanisława Orłowskiego utrwalone zostały sceny z ulic Zamościa lat 50. wraz z jego mieszkańcami. Obecni na wystawie autorzy zwrócili uwagę, by na prezentowane fotografie nie patrzeć jak na pocztówki, ale by spróbować poszukać w nich historii, którą kamienie w sobie przechowują.

Andrzej Borowiec i Tadeusz Chmielewski są założycielami Fotograficznej Grupy Twórczej FotoQuortet powstałej w 2007 roku w Lublinie. Do jej składu w 2011 roku dołączył Tomasz Grzyb, a na wystawie „Świadectwo kamieni” kwartet uzupełnił w roli gościa honorowego Stanisław Orłowski, niestety nieobecny na wernisażu w Poniatowej.

Artyści są laureatami wielu nagród fotograficznych i autorami licznych wystaw. Andrzej Borowiec, Członek Rzeczywisty Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej, ma na swoim koncie ponad 80 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, jest zwycięzcą 15 konkursów fotograficznych. Tadeusz J. Chmielewski członek Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, jest autorem 17 wystaw indywidualnych, uczestniczył w blisko 70 wystawach zbiorowych. Tomasz Grzyb to członek Radomskiego Towarzystwa Fotograficznego, Artysta Fotografik Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej i związku Polskich Artystów Fotografików, autor sześciu indywidualnych i wielu zbiorowych wystaw. Stanisław Orłowski Prezes Zamojskiego Towarzystwa Fotograficznego, członek Polskiego Towarzystwa Fotograficznego Oddziału w Lublinie. Związany jest z Zamościem, co znajduje odzwierciedlenie w jego twórczości.

Wystawę można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-18:00 w sali teatralnej.

 

Reklama

Zdrowa i Sportowa Poniatowa

mikroporady