Wypoczynek

Poniatowa jest swoistą enklawą zieleni, która urzeka swym bogactwem naturalnym i kusi uzdrowiskowym mikroklimatem. Otaczające miasto lasy, wiosną gęsto upstrzone kwiatami, jesienią obfitujące w grzyby są idealną odskocznią od miejskiego gwaru, oazą ciszy i spokoju.Odpoczynek zarówno psychiczny, jak i fizyczny odnaleźć też można spacerując nad przecinającym miasto sznurem stawów rybnych, które są także rajem dla wędkarzy i o każdej porze roku gwarantują udane połowy.

Niewątpliwie największą atrakcją Poniatowej, szczególnie w sezonie letnim, jest usytuowany w centrum miasta zalew z odkrytą pływalnią, plażą, zjeżdżalniami, placem zabaw dla dzieci, akwenem przeznaczonym do pływania na rowerach wodnych, boiskami do siatkówki plażowej oraz otwartą siłownią. Całość otoczona pięknym parkiem, służącym cieniem i kojącą zielenią sprawia, że jest to wymarzone miejsce na wypady z rodziną lub przyjaciółmi.

AKTYWNIE

Z pewnością największą atrakcją wśród aktywnych form wypoczynku jest położona w zaciszu, na obrzeżach miasta stadnina koni. Służy ona bogatą ofertą zarówno dla dzieci i młodzież, jak i dla dorosłych m.in.: przejażdżki konne po pięknych, niezamieszkałych terenach miasta oraz szkolenia w skokach przez przeszkody.

Na aktywnych turystów czeka także szereg obiektów sportowych łącznie z nowopowstałym skateparkiem, kortem tenisowym czy krytym basenem z sauną i brodzikiem dla dzieci.

SZLAKI ROWEROWE

Miłośników rowerów powinny zainteresować szlaki rowerowe prowadzące przez lasy i najciekawsze miejsca okolicy. Przez Poniatową przebiega czarny szlak rowerowy „Nitką kolejki wąskotorowej”, który łączy się z wieloma szlakami, którymi można dojechać do Kazimierza Dolnego, Nałęczowa, Karczmisk, Emilcina, Chodlika i Żmijowisk, gdzie znajdują się wczesnośredniowieczne grodziska.

Czarny szlak (można rozpocząć przy CKPiT ul. Fabryczna (skręt w ul. 11-Listopada - kierunek Kraczewice lub w kierunku Chodel)

Dystans: 48 km

Przebieg trasy :

OpoleLubelskie (stacja kolei wąskotorowej) - 3,9 km – Grabówka (most na rzece Chodelce) – 1,7 km – Darowne – 4,5 km – Poniatowa (okolice stacji wąskotorowej) – 4,8 km –Kraczewice (Kościół, Dom Muzyki) – 2,5 km - Poniatowa (Henin) – 2,0 km - Poniatowa (Sporniak) – 3,3 km – Rozalin (stacja koleiwąskotorowej) – 1,0 km – Kazimierzów (droga wojewódzka) – 2,4 km – Bielsko (była Szkoła Podstawowa) – 5,4 km – Kolonia Karczmiska Pierwsze (okolice stacji kolei wąskotorowej) – 2,2 km – Karczmiska Pierwsze (Zespół Pałacowo-Parkowy) – 4,9 km – Wymysłów (stacja kolei wąskotorowej) - 2,6 km – Obliźniak (stacja kolei wąskotorowej) – 3,0 km –Zaborze (Szkoła Podstawowa)– 1,3 km - Zofianka (las) – 2,3 km – Kębło.

Krótka charakterystyka:

Szlak bierze początek przy stacyjce kolejki wąskotorowej w Opolu Lubelskim, przy ul. Kolejowej. Następnie przebiega obok stacji w Poniatowej, Rozalinie, Karczmiskach, Wymysłowie i kończy swój bieg w miejscowości Kębło, łącząc się z czerwonym szlakiem rowerowym „Lublin-Nałęczów-Kazimierz Dolny”. Sąsiedztwo szlaku rowerowego z trasą kolejki wąskotorowej daje możliwość przyjazdu kolejką  i dalsze zwiedzanie okolic na rowerze za pośrednictwem sieci szlaków rowerowych.


Na trasie warto zobaczyć:


* Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach- Kościół  wzniesiony został w 1919 r. Nawiązuje on formą do tradycyjnych osiemnastowiecznych budowli sakralnych, charakteryzujących się prostokątnym korpusem nawowym,, wyodrębnioną kruchtą oraz trójbocznym prezbiterium. Unikalnym elementem są galerie boczne nawy głównej. Na dębowym ołtarzu głównym widnieje obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, w ołtarzu bocznym z lewej - obraz Św. Wojciecha, natomiast z prawej – obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Godne podziwu są  również  organy pochodzące z 1943 roku. Kościół usytuowany jest na cmentarzu kościelnym.  Ma on urok  tradycyjnego wiejskiego kościoła.

* Zespół pałacowo–parkowy w Kraczewicach (Dom Muzyki) - został wzniesiony w latach 1912–1914 w stylu secesyjnym przez niemiecką rodzinę ziemiańską Gerliczów. Jest niezwykłą, jedyną w regionie wytworną, secesyjną budowlą otoczoną parkiem z pozostałościami ciekawych okazów drzew i krzewów. Z oryginalnych planów zachowano układ wnętrz oraz dwa kaflowe piece.

* Miejsce pamięci ERNTEFEST ("Krwawe Dożynki") - historia Poniatowej to nie tylko historia szczęśliwie rozwijającego się miasteczka, ale również tragiczne wydarzenia związane z wojną i jej następstwami. W czasie II wojny światowej, na terenie nowo powstałego Zakładu, Niemcy stworzyli obóz dla jeńców radzieckich. Było ich ponad 20 tys. Zostali pochowani w 32 zbiorowych grobach. Pomnik pamięci znajduje się przy wjeździe na ul. Przemysłową w Poniatowej.

 

Wypożyczalnia rowerów oraz kijów do Nordic walking znajduje się w  Monits Hotel&SPA w Poniatowej

 

 

Punkt Informacji Turystycznej
Centrum Kultury, Promocji i Turystyki w Poniatowej

ul. Fabryczna 1

tel. 81 820 45 54

 

Reklama

Zdrowa i Sportowa Poniatowa

mikroporady