Warto zobaczyć

Wycieczka do Piekarni Tadeusza Zubrzyckiego

Jak z ziarenka powstaje chleb? Dowiemy się tego w Kraczewicach, w pierwszej prywatnej rzemieślniczej piekarni, która powstała w gminie Poniatowa jeszcze w ubiegłym stuleciu. To tu pod okiem Mistrza Tadeusza Zubrzyckiego grupy wycieczkowe poznają cały proces produkcji pieczywa, a także rodzinne tradycje piekarskie. Każdy może tutaj choć na chwilę stać się piekarzem własnoręcznie wyplatając artystyczne chałki i bułeczki, poczuć zapach i skosztować wypiekanego na zakwasie prawdziwego chleba. W ofercie Firmy znajdują się pokazy i wykłady dotyczące prawidłowego odżywiania w cyklu „W każdym plecaku KANAPKA dla Ucznia i Żaka”.

Kontakt:
Piekarnia Tadeusz Zubrzycki
Kraczewice Prywatne 26
24-320 Poniatowa
tel. 81 820 42 82
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Izba Pamięci Aptekarskiej

Izba Pamięci Aptekarskiej w Poniatowej założona została przez farmaceutę pana Edwarda Stanka. W budynku nowoczesnej apteki mamy niepowtarzalną okazję zwiedzić ekspozycję poświęconą historii miejscowego aptekarstwa. Ekspozycję tworzą: zabytkowe meble stanowiące wyposażenie apteki z lat 30. XX w., różnorodne przyrządy aptekarskie (np. wojskowy polowy aparat do destylacji, prasa do wyciskania nalewek, łaźnia wodna, perkolator, autoklaf parowy) oraz bogaty zbiór dawnej specjalistycznej literatury farmaceutycznej. W trakcie zwiedzania możemy dowiedzieć się wszystkiego o ziołach, sposobach ich przyrządzania, zamorskich surowcach leczniczych, a także chorobach trapiących ludność dawniej i dziś oraz sposobach ich leczenia. Prelekcje wzbogaca pokaz przyrządzania leków według dawnych receptur.

Kontakt:

Edward Stanek
Apteka „Galenica”
ul. Modrzewiowa 1
24-320 Poniatowa
tel. 81 820 37 07 – prosimy o wcześniejsze uzgodnienie godziny.


Dom Muzyki w Kraczewicach

Zespół pałacowo–parkowy w Kraczewicach został wzniesiony w latach 1912–1914 w stylu secesyjnym przez niemiecką rodzinę ziemiańską Gerliczów. Jest niezwykłą, jedyną w regionie wytworną, secesyjną budowlą otoczoną parkiem z pozostałościami ciekawych okazów drzew i krzewów. Z oryginalnych planów zachowano układ wnętrz oraz dwa kaflowe piece.
W zabytkowych wnętrzach znaleźć można niezbędną ciszę w otoczeniu unikalnej przyrody gwarantującą niezbędny wypoczynek.

Pałac dysponuje 32 miejscami noclegowymi o zróżnicowanej cenie. Możliwe są dostawki na życzenie klienta, wówczas może zostać przyjętych maksymalnie 56 osób. Ceny pokoi wahają się od 30-50 zł od osoby za dobę.

Dla zleceniobiorców grupowych i indywidualnych istnieje możliwość wynajmu zespołu pałacowo–parkowego na:
– koncerty kameralne,
– wieczory muzyczne wraz z poczęstunkiem,
– plenery malarskie (dla dzieci, młodzieży i dorosłych),
– warsztaty teatralne, rzeźbiarskie (dla dzieci, młodzieży i dorosłych),
– wszelkie działania związane ze sztuką szeroko rozumianą,
– konferencje i szkolenia,
– spotkania integracyjne wewnątrz jak i w przepięknym parku otaczającym obiekt,
– sesje zdjęciowe w unikalnej scenerii zabytkowych wnętrz oraz parku.

Kontakt:
Kierownik Domu Muzyki - Dagmara Matysik
tel. 81 820 40 18
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kraczewicach

Kościół  wzniesiony został w 1919 r. Nawiązuje on formą do tradycyjnych osiemnastowiecznych budowli sakralnych, charakteryzujących się prostokątnym korpusem nawowym,, wyodrębnioną kruchtą oraz trójbocznym prezbiterium. Unikalnym elementem są galerie boczne nawy głównej. Na dębowym ołtarzu głównym widnieje obraz św. Józefa z Dzieciątkiem, w ołtarzu bocznym z lewej - obraz Św. Wojciecha, natomiast z prawej – obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Godne podziwu są  również  organy pochodzące z 1943 roku. Kościół usytuowany jest na cmentarzu kościelnym.  Ma on urok  tradycyjnego wiejskiego kościoła.

Kontakt:

Kraczewice Prywatne 76, 24-320 Poniatowa
tel. 81 820 40 01


Minimuzeum w Kraczewicach

W budynku starej plebanii w Kraczewicach powstało minimuzeum zawierające eksponaty o różnorodnej tematyce: np. czasy PRL-u,  umeblowanie chałupy wiejskiej w latach powojennych, a także stare maszyny i narzędzia rolnicze.

Kontakt z Proboszczem Parafii:
Tel. 81 820 40 01

Wstęp za symboliczną opłatą. Termin wizyty należy podać z wyprzedzeniem.Kaplica pw. NMP Królowej Świata w Kowali

Kaplica pochodzi z XVII w. Jest to budowla murowana z wapienia i cegły, otynkowana i usytuowana na rzucie prostokąta zamkniętego. Znajduje się tam zabytkowa rzeźba Matki Bożej z kamienia, typowa dla  figur siedemnastowiecznych.

Kontakt:
Kraczewice Prywatne 76, 24-320 Poniatowa
tel. 81 820 40 01Obóz zagłady w Poniatowej

Historia Poniatowej to nie tylko historia szczęśliwie rozwijającego się miasteczka, ale również tragiczne wydarzenia związane z wojną i jej następstwami. W czasie II wojny światowej, na terenie nowo powstałego Zakładu, Niemcy stworzyli obóz dla jeńców radzieckich. Było ich ponad 20 tys. Zostali pochowani w 32 zbiorowych grobach. W październiku 1942 roku zorganizowano w pozostałych po obozie jenieckim pomieszczeniach obóz pracy dla Żydów. Przyjmowano tam transporty z getta w Opolu Lubelskim, Bełżycach, Staszkowie, Warszawie oraz Dęblinie, Treblinkach i Dorohuczy. Liczba przybyłych Żydów sięgała 18 tys. Warunki życia Żydów były bardzo różne: od dość dobrych na osiedlu przez baraki mieszkalne, aż po hale fabryczne bez podłóg i prycz, w których wegetowało kilka tysięcy osób. Dzień pracy więźniów rozpoczynał się o 5.00, a kończył o 21.00. Codziennie ginęło wiele osób, a ich ciała palono. 3 listopada 1943 roku był dniem zagłady. W akcji "Erntefest" ("Krwawe Dożynki") rozstrzelano 14 tys. Żydów. Zwłoki palono w piecach, a pozostały z nich popiół przesiewano w celu poszukiwania złota i innych kosztowności. Od jesieni 1941 r. do lipca 1944 r. zginęło w obozie 18 tys. Żydów. Po zlikwidowaniu śladów zbrodni obóz przestał istnieć, a w pozostałych pomieszczeniach Niemcy zorganizowali warsztaty naprawcze sprzętu wojskowego.W 2008 roku, na terenie byłych Zakładów Elektromaszynowych EDA, przy ul. Fabrycznej wzniesiono pomnik pamięci 14 tys. zamordowanych Żydów, obywateli Polski, Niemiec, Australii i dawnej Czechosłowacji. Tam też znajduje się drugi pomnik upamiętniający ofiary hitleryzmu wymordowane na terenie byłego Obozu Pracy w Poniatowej w latach 1941-1944.
Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty drutu kolczastego oddzielającego obóz od miasta, który niejednego przechodnia skłania do refleksji na temat tych tragicznych wydarzeń.


Zespół dworsko-parkowy w Niezabitowie

Dwór pochodzi z 2 poł. XIX wieku, zbudowany jest z drewna i otoczony parkiem, na którego terenie znajduje się również zabytkowa stodoła z 1907 roku. Zespół dworsko-parkowy należał do wywodzącego się z Ziemi Drohickiej na Podlasiu rodu Wiercieńskich herbu "Ślepowron".

 

Reklama

Zdrowa i Sportowa Poniatowa

mikroporady